EUR/USD paritesi haftaya 1.1200 seviyesi üzerinde iyi bir hissiyatla başladı.
Portekiz’deki AMB Forum’u yakından takip edilecek.
Fed faiz indirimleri ve ticaret gerilimleri hissiyatı domine etmeye devam ediyor.
Euro, Pazartesi gününde yeniden talep kazanmayı başardı ve
EUR/USD paritesini, Cuma gününde 1.1200 civarını test etmesinin ardından 1.1220 bölgesine doğru yükseltti.

Parite, 1.1300-ortalarında kritik 200-günlük SMA’nın hemen öncesindeki zirvelerinde direnç görmesinin ardından geçtiğimiz haftaki negatif performansını tersine çevirmeye çalışıyor.

ABD Doları çevresindeki alım baskısı, süregelen ticaret gerilimleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) güvercin duruşu geçtiğimiz seanslarda parite üzerinde ağırlık yarattı ve Haziran başlarında gördüğü seviyeleri yeniden ziyaret etmeye zorladı.

Günün devamında ve yarın, Başkan Mario Draghi ve merkez bankasının önemli üyelerinin Portekiz Sintra’daki AMB Forumundaki konuşmaları takip edilecek. Veri cephesinde ABD’den NY Empire State İmalat Endeksi, NAHB Endeksi ve TIC Akışları verileri takip edilecek.

Geniş kapsamlı risk-iştah eğilimleri ve ABD doları dinamikleri, ABD, Çin, AB dahil olmak üzere ticaret cephesindeki gelişmelere paralel olarak, şu an için Avrupa para birimini çevreleyen hissiyatı dikte ediyor. Siyasi cephede, İtalyan siyasetinin, ülkenin AB mali kurallarına muhalefetiyle ilgili tartışmayla, bir belirsizlik ve oynaklık kaynağı olarak kalması bekleniyor. Bununla birlikte, EUR’nun Avrupa Merkez Bankası’nın yenilenen güvercin tutumu ve bölgedeki süregelen yavaşlama üzerine mikroskop altında kalması bekleniyor.

EUR/USD paritesi, an itibariyle gün için %0.04 kazanç ile 1.1211 seviyesinde işlem görüyor.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1.1202 (14 Haziran dip), 1.1200 (6 Haziran dip) ve 1.1115 (30 Mayıs dip) seviyelerinde bulunurken, 1.1347 (7 Haziran zirve), 1.1358 (200-günlük SMA) ve 1.1448 (aylık 20 Mart zirve) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.